PRESBIOPIA (starczowzroczność)

Czym jest presbiopia?

Starczowzroczność, czyli presbiopia jest naturalnym procesem starzenia się oka. Polega na stwardnieniu soczewki, która w młodości jest elastyczna i przezroczysta, dzięki czemu dobrze widzimy na różne odległości. U każdego po 40-tym roku życia osłabiają się niektóre mięśnie gałki ocznej. Mięśnie te odpowiedzialne są za zmianę kształtu soczewki, a to zapewnia wyraźne i ostre widzenie przedmiotów z różnych odległości, czyli akomodację.

Trudności w odczytaniu smsa, ceny, albo daty ważności na produkcie, czy też problemy przy wpisywaniu na komputerze numeru konta do przelewu– to tylko kilka z utrudnień wywołanych presbiopią. Nie jest ona groźna dla zdrowia, ale może być dokuczliwa w życiu codziennym i pracy. Nikt nie wymyślił na to leku, ponieważ nie jest to choroba.

– U każdego po 40. roku życia osłabiają się niektóre mięśnie gałki ocznej. Mięśnie te odpowiedzialne są za zmianę kształtu soczewki, a to zapewnia wyraźne, ostre widzenie przedmiotów z różnych odległości, czyli akomodację. Czasami presbiopia zaczyna się trochę wcześniej lub później – wyjaśnia dr Iwona Filipecka, specjalistka chorób oczu z bielskiej kliniki OKULUS.

 

 

ELDERLY PERSON READING

Od czego się zaczyna?

Wraz z początkiem presbiopii np. druk w książce staje się rozmazany, litery w ulotce nieczytelne, a odczytanie godziny na ekranie komórki sprawia niemało trudności. Zazwyczaj ludzie podejmują na własną rękę działania, by poprawić ostrość wzroku. Kupują krople do oczu. Litery stają się czytelniejsze w momencie oddalenia książki od oczu. Jednak w pewnym momencie ręka staje się zbyt krótka na pogłębiająca się wadę. Z czasem te zabiegi nie wystarczą i tekst, szczególnie ten pisany drobnym drukiem, staje się rozmazany i niewyraźny. Litery stają się czytelniejsze w momencie oddalenia książki od oczu. Jednak w pewnym momencie ręka staje się zbyt krótka na pogłębiająca się wadę, dlatego wizyta w gabinecie okulistycznym jest niezbędna.

 

Objawy presbiopii:

  • Zbyt mały rozmiar czcionki.
  • Trudności w odczytaniu sms-a, ceny lub daty ważności na produkcie.
  • Problemy przy wpisywaniu na komputerze numeru konta do przelew.
  • Odsuwanie czytanego tekstu i oglądanych przedmiotów od oczu oraz kłopoty przy czytaniu w warunkach złego oświetlenia
  • Prostowanie ręki przy czytaniu gazety.
  • Odsuwanie się od biurka lub monitora komputera.

Short sighted man needs binoculars to read his book

Stres lub praca przy komputerze nie wpływają na wcześniejsze pojawienie się dolegliwości, ale gdy presbiopia już „dopadnie”, zmęczenie, niewyspanie i przepracowanie nasilą objawy.

 

Nowoczesne metody leczenia presbiopii:

  • Okulary i soczewki kontaktowe progresywne – najbardziej zaawansowane rozwiązania optyczne. Umożliwiają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.
  • Zabiegi chirurgiczne z wszczepieniem soczewek wieloogniskowych – dla osób aktywnych, które chcą widzieć dobrze i czytać bez okularów, uprawiać sporty i mieć pełen komfort po zabiegu.
  • Laserowa korekcja wad wzroku. Pozwala uniknąć okularów do czytania i na odległości.
  • Terapia widzenia – metody treningowe, których celem jest poprawa funkcji wzrokowych w celu osiągnięcia optymalnych umiejętności wzrokowych, jak i komfortu widzenia obuocznego.

 

Widzę na 100%, żyję na 100%.

Bezpłatne badania profilaktyczne wzroku

Dowiedz się więcej

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej


www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

www.parp.gov.pl