Nie trać wzroku kierowco!

Kampania „Nie trać wzroku” obejmuje osoby w wieku powyżej 40 lat, w tym również dedykowana jest kierowcom. 

Niezwykle ważnym problemem jest fakt zagrożenia społecznego, jakie niesie ze sobą gorsze widzenie i brak świadomości, że się rzeczywiście widzi gorzej u osób prowadzących samochody. Według statystyk Policji z 17.01.2014 roku osoby kierowcy, którzy ukończyli 50 lat  odpowiadają już za co dziesiąty wypadek na naszych drogach. Tylko w 2012 r. z ich winy zginęły 342 osoby, a ponad 4 200 zostało rannych.

Jakie mogą być przyczyny pogorszenia widzenia u kierowców?

Przyczyny osłabienia sprawności wzroku kierowcy, w tym widzenia zmierzchowego mogą być różnorodne. Może być to choroba zwyrodnieniowa siatkówki, jaskra lub zwyczajne przemęczenie. Istotnym czynnikiem jest również zaćma, dotykająca w różnym nasileniu szczególnie osoby starsze.

Ważne dla kierowcy obniżenie poczucia kontrastu objawia się gorszym widzeniem o zmierzchu. Rozróżnienie tych przyczyn i sformułowanie rokowania (niezwykle istotne w przypadku kierowcy zawodowego) wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań przez lekarza okulistę.

Jeździsz samochodem bez względu na pogodę albo po zmierzchu? Jesteś zawodowym kierowcą albo wozisz rodzinę i bliskich?

Przyjdź i wykonaj unikalne badania widzenia zmierzchowego i wrażliwości Twoich oczu na olśnienie. Dowiedz się, co zrobić, aby lepiej widzieć, poprawić szybkość reakcji i podnieść bezpieczeństwo swoje i pasażerów!

Badanie kontrastu i widzenia zmierzchowego to badanie oceniające zdolność ludzkiego oka do widzenia w ciemności, a także po nagłym olśnieniu. W praktyce wykonywane jest ono w celu ustalenia zdolności do prowadzenia pojazdów w warunkach nocnych. Olśnienie symuluje sytuację, jaka występuje w chwilę po minięciu pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Wet night road with cars at stopline. Autumn, rain, reflections.

UWAGA!

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17.07.2014 r. wprowadziło obowiązek badania przez okulistę wrażliwości na kontrast, olśnienie, widzenia zmierzchowego u pewnych grup kierowców i kandydatów na kierowców!

Night drive

Widzę na 100%, żyję na 100%.

Bezpłatne badania profilaktyczne wzroku

Dowiedz się więcej

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej


www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

www.parp.gov.pl