Astygmatyzm i zaćma

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm  zwany inaczej niezbornością jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zniekształcony i zamglony w różnych osiach widzenia. Przyczyną tej choroby jest nierówność rogówki, zewnętrznej warstwy oka. Osoby cierpiące na astygmatyzm gwiazdy widzą jako plamki, linie proste jako krzywe.

Wiele osób z krótkowzrocznością i nadwzrocznością ma również pewien stopień astygmatyzmu. Szacuje się, że około 50% pacjentów krótkowzrocznych ma astygmatyzm. Niski astygmatyzm nie wywołuje objawów, jedynie ruchy mięśni czoła, powiek przy nasilaniu wzroku. Astygmatyk usiłuje zmieniać kolejno ogniskowanie obrazu na siatkówce, przesuwając je z osi pionowej na pozioma lub odwrotnie. Powoduje to po dłuższym czasie pieczenie i zmęczenie oczu, dokuczać zaczynają uciążliwe bóle głowy.

 

W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W astygmatyzmie z powodu nieprawidłowości krzywizn wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu skupia się w dwóch punktach, powodując powstanie nieostrego obrazu. Występuje to wówczas, gdy rogówka zamiast kształtem przypominać kulę, raczej podobna jest do piłki do rugby. W rezultacie osoby z takim kształtem rogówki mają zniekształcone i zamazane widzenie, gdyż promienie wpadające do oka załamywane są pod różnymi kątami. Osoby z większym stopniem astygmatyzmu mają zamazane widzenie nie tylko na dużą odległość, jak przy krótkowzroczności, ale także z bliska. Oprócz astygmatyzmu rogówkowego wyróżniamy też soczewkowy, czyli spowodowany rozpoczynającym się zmętnieniem soczewki.

Czym jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Początkowo powoduje utratę widzenia kontrastu, gorsze widzenie wieczorem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby, ponieważ postępuje ona stopniowo.  Chorzy na zaćmę przestają wyraźnie widzieć napisy w TV, nie rozpoznają numerów autobusów, mają problemy z czytaniem, nie rozpoznają znajomych lub wyłącznie z bardzo bliskich odległości. Nieleczona zaćma grozi całkowitą utratą widzenia!

W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w parametrach soczewek wewnątrzgałkowych, stosowanych w operacjach zaćmy. Dziś mamy możliwość zoperowania zaćmy i zastąpienia naturalnej, zmętniałej soczewki pacjenta sztuczną soczewką o parametrach tak dobranych, że często pacjenci mówią o tym, ze widzą lepiej niż przed operacją.

widzenie

 

Nowoczesne metody leczenia astygmatyzmu:

  • Soczewki kontaktowe indywidualnie dobrane przez optometrystę.
  • Laserowa korekcja wad wzroku pomaga leczyć nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm a także wady mieszane.
  • Zabiegi chirurgiczne z wszczepieniem soczewek torycznych pozwalają na równoczesne skorygowanie astygmatyzmu i usunięcie zaćmy.

 

Widzę na 100%, żyję na 100%.

Bezpłatne badania profilaktyczne wzroku

Dowiedz się więcej

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej


www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

www.parp.gov.pl