poniedziałek, Październik 27th, 2014

Dyrektor placówki o naszych badaniach

Zapraszamy do przeczytania relacji z Białej Soboty, w której mieliśmy przyjemność brać udział:

Biała Sobota w Domu Kultury w Jeleniu

25 października mieszkańcy dzielnicy Jeleń uczestniczyli w Białej Sobocie zorganizowanej przez Dom Kultury w Jeleniu. Frekwencja jaką cieszyło się stanowisko diabetyków utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że takie akcje zdrowotne są potrzebne i oczekiwane przez osoby starsze w środowisku lokalnym. Systematyczna współpraca MCKiS DK w Jeleniu ze Stowarzyszeniem Diabetyków koło w Jaworznie przyzwyczaiła mieszkańców do badań i kontroli stanu zdrowia. W tym dniu, można było zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, wagę i wzrost. Równocześnie przeprowadzić badania stężenia glukozy, cholesterolu i triglicerydów. Stowarzyszenie prowadzi stałą opiekę nad chorymi na cukrzycę. Bezcenna działalność diagnostyczną, medyczna i szkoleniowa jest prowadzona na terenie miasta od 15 lat. Organizowanie kursów edukacyjnych przez diabetyków uzmysławia osobą chorym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i ochrona zdrowia w codziennym życiu. W ostatnich miesiącach działalność jaworznickich diabetyków skupiła się na profilaktyce i leczeniu cukrzycy u dzieci. Prezes Marek Nowak na sobotnim spotkaniu, podkreślał jak istotne jest właściwe wykreowanie systemu lecznictwa diabetologicznego, stosowanie odpowiednich terapii, leczenia, zastosowanie odpowiedniej diety, która zapobiega powikłaniom. Obecnie nasila się zapadalność na cukrzycę, źródła podają że w Polsce choruje około 2,6 miliona ludzi a statystyki mówią o coraz większej ilości chorych dzieci. Brak leczenia lub późna reakcja na chorobę powoduje powikłania a w konsekwencji niezdolność do pracy. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie to poprawa jakości życia i wydłużenie działalności zawodowej na rynku pracy.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne badania okulistyczne przeprowadzone przez Klinikę OKULUS z Bielska- Białej, która posiadającej oddział w Jaworznie. OKULUS realizuje obecnie kampanie „Widzę na 100%, żyję na 100%”. W/w projekt jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych potrwa do końca lutego 2015r. Mieszkańcy mieli możliwość wykonania badań, które miały na celu ocenę starczowzroczności, oraz ważnego dla kierowców widzenia zmierzchowego i olśnienia. Z kolei dla osób powyżej 50 roku życia dodatkowym badaniem było stwierdzanie astygmatyzmu. Po 50 tym roku życia ludzie najczęściej zapadają: na astygmatyzm ( ta wadą wzroku objawia się nieostrym i zniekształconym obrazem) oraz na zaćmę . To sygnał że choroba postępuje stopniowo czego końcowym efektem może być utrata wzroku. Prelegentki w czasie spotkania informowały o nowoczesnych metodach leczenia, zabiegach chirurgicznych i laserowych przeprowadzanych obecnie w Polsce.
Kierownik i pracownicy Domu Kultury w Jeleniu serdecznie dziękują: Prezesowi Stowarzyszenia Diabetyków w Jaworznie Markowi Nowakowi, Marii Nowak, Wiesławie Żmudzie oraz pracownikom Kliniki OKULUS, Specjalistycznej Poradni Okulistycznej oddział w Jaworznie kierowanej przez dr n. med. Agnieszkę Nowak, za profesjonalnie przeprowadzoną akcje zdrowotną podczas białej soboty w dzielnicy Jeleń.
Renata Chmielewska

Źródło: https://pl-pl.facebook.com/domkulturywjeleniu

20141025_094057 fb jelen jelen, 20141025


Widzę na 100%, żyję na 100%.

Bezpłatne badania profilaktyczne wzroku

Dowiedz się więcej

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej


www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

www.parp.gov.pl